Pohádka o králi diamantů

07.02.2016 15:03

Velký diamantový příběh začíná 15. února 1812 v městečku Killingly v Connecticutu, kdy se narodil Charles Lewis Tiffany. Když mu bylo 15 let, založil jeho otec malý krámek se smíšeným zbožím, který ho nechal vést. Později už vedl jeden z mlýnů, který také patřil otci. V pětadvaceti letech se mladý Charles rozhodl rodinný podnik opustit. Do začátku si od otce půjčil 1000 dolarů a společně se svým kamarádem ze školy - Johnem B. Youngem se přesunuli do New Yorku. Tam založili stánek s dárkovým zbožím. Výjimeční byli ve své době tím, že o žádné ceně nesmlouvali, všechny byly pevně stanoveny. V jimi nabízeném sortimentu byli originální. Tiffany vyhledával vkusný porcelán, klenoty či příbory. A tak se brzy stal oblíbeným terčem newyorských boháčů. Pro zajímavost je nutno zmínit, že Tiffanyho oblíbenými produkty byly i české sklo a křišťál.


Zdroj: https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=109642856

Vydělané peníze pak investovali do budování obchodů za oceánem a v roce 1850 s nadšením otevřeli první evropský obchod v Paříži. Po osmnácti letech byla otevřena další pobočka v Londýně. Ale to už se v New Yorku stihli přestěhovat na luxusnější adresu, a to na Pátou Avenue. Tou dobou už měl Tiffany mezi smetánkou prahnoucí po luxusu a kvalitě zvučné jméno.

V roce 1867 obdržel na Světové výstavě v Paříži cenu za design. První Američan, kterému se podařilo okouzlit evropskou porotu. Po této události se mezi jeho klientelu řadili i ruský car, perský sáh nebo královna Viktorie.
Na začátku Občanské války ve Spojených státech však nemohl být jen prodejcem luxusu a tak vyráběl například i ceremoniální šavle nebo byl později pověřen americkou vládou k výrobě nejvyššího vojenského vyznamenání - Medal of Honor. Mimo jiné také vyrábí porcelán pro bílý dům, oficiální dary pro diplomatické návštěvy a v neposlední řadě šperky pro první dámy. Po válce se ale vrátil ke svým diamantům a do Spojených států dovezl nevšední klenotnické kousky z Evropy, které s nemalým ziskem prodával.

Surové diamanty samozřejmě také nechával zpracovávat. Roku 1877 byl v Africe nalezen nejkrásnější, žlutě zbarvený, diamant v historii o velikosti skoro 290 karátů. Koupil ho, kdo jiný než Tiffany a dal ho vybrousit svému nejzručnějšímu gemologovi Georgi Fredericku Kunzovi. Diamant jím byl pak celý rok zkoumán, než na něm byl proveden první řez. Výsledný diamant měl nakonec velikost 128 karátů. Tento diamant s uhrančivým leskem byl pojmenován "Tiffany Diamond" a stal se jedním z nejobdivovanějších diamantů světa.


Zdroj: https://martinbinders.tumblr.com/post/37264320540/famous-tiffany-diamond-gets-new-setting-and-goes

Pouhých 10 let poté Tiffany zaplnil titulní strany novin znovu, když se mu podařilo koupit francouzské korunovační klenoty. Tím si vysloužil přezdívku "Král diamantů" a jeho firma se stala světovým diamantovým impériem.
V roce 1886 byl světu představen zásnubní prsten, který je nám znám i dnes. S briliantem zcela neklasicky zasazeným do korunky a podzdvihnutým nad prsten tak, aby odrážel co nejvíce světla. Byl to rozdíl od tehdy běžného zasazování briliantů přímo do drahého kovu. To ale nedokázalo vytvořit takový lesk a třpyt jako Tifanyho nová metoda. Slavný zásnubní prsten byl tedy pojmenován "Tiffany Setting" a stal se nejvyhledávanějším a nejoblíbenějším prstenem všech dob.


Zdroj: https://press.tiffany.com/ViewBackgrounder.aspx?backgrounderId=7 a www.pinterest.com

Typická tyrkysová krabička jejíž barva je nazývána jako Tiffany blue, je součástí každého výrobku a je také známkou luxusu, vysoké kvality a nadčasové elegance.

Domovská základna Tiffany & Co. - obchod na Páté Avenue se velmi proslavil a tvoří domov nejkrásnějším diamantům světa.
Tiffanyho si zamilovali nejen američtí prezidenti, evropští panovníci nebo světoví magnáti, ale také celebrity. Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor nebo Jacqueline Kennedy Onassis.Zdroj textu: https://modniznacky.cz/tiffany-co/