Líbí se vám široké princeznovské sukně?

10.12.2015 14:37

Tají se vám dech při pohledu na šaty se širokou sukní jako pro princeznu? Pojďme se podívat na jejich historii.

Když se móda měnila ze strohé gotiky přes umírněnou renesanci na oblé tvary baroka a rokoka, snažily se ženy najít způsob, jak rozšířit tvar sukně a přitom snížit její váhu. S nápadem na dutou konstrukci bez zbytečných spodniček přišli v Paříži, která udávala módní směr. Dnes tuto konstrukci známe pod názvem krinolína.

První krinolína v evropské historii se objevila v módě španělské v 16. století. Byla silně vyztužená plstí, mořskou trávou nebo kruhovými obručemi, podloženými spodničkami. Podobala se nedobytné pevnosti a nosily ji šlechtičny, později měšťanky. Krinolínu nosila již královna Alžběta I. 

Zdroj: https://www.stastnezeny.cz/index.asp?menu=3336&record=25469

Baroko a rokoko ještě rozmanitost krinolín rozšířily, zejména ve Francii. Zpočátku měla krinolína kalichovitý tvar, vyztužený dřevěnými nebo železnými obručemi. Pozdější používání velrybích kostic ji poněkud „odlehčilo“. Obrovská krinolína spotřebovala pět obručí, spojených voskovaným plátnem. Při chůzi vrzala, takže příchod dámy byl vskutku impozantní. Navíc se kolébala jako šílená loď, byla naprosto nevhodná k chůzi. Dostala název panier (fr. – koš). Po roce 1725 získala krinolína zvláště ve Francii kupolovitý tvar, po roce 1750 zvítězila tzv. redukovaná krinolína ze dvou oddělených částí, svázaných na bocích stužkou, tvořená pouze ze dvou obručí. Nejbizarnější podobu měla ale právě kolem roku 1745. Ve zmíněném roce tvořila krinolína ovál, široký až 150 centimetrů. Dáma si o ni v pohodě mohla opřít lokty – odtud i její název panier a coudes (fr. coude – loket). Kvůli krinolíně ovšem musela vstupovat do dveří bokem a to nebyla jediná nesnáz. 

Zdroj: https://sagaraa.blog.cz/1303/o-ako-o-premenach-krinoliny-klietka-pre-damy

Nositelkou barokní módy je nám známá Angelika, představitelkou módy rokoka je svojí tehdejší kontroverzností Marie Antoinetta nebo Madame de Pompadour (milenka Ludvíka XIV.)

Madame de Pompadour (Francois Boucher) Zdroj: https://cs.wikipedia.org

Honosné róby Marie Antoinetty:Zdroj: https://h-i-s-t-o-r-y.blog.cz/1009/maria-antoinetta

Zdroj:https://blog.catherinedelors.com/18th-century-court-costume-and-marie-antoinette/

 

Dětská móda se velmi podobala módě dospělých, což značí velký důraz na pravidla u dvora místo pohodlí a vývoje dětské postavičky.

Zdroj: https://matama.blog.cz/0908/detske-obleceni

Zdroj: https://alzbeta-sisi.blog.cz/1505/saty-cisarovny-alzbety-inspiracni-zdroje

Na konci rokoka se ženy vracely k pohodlnějším sukním bez konstrukce, postupně od nich úplně ustoupily a silueta se opět změnila. Koncem 18. století se náhled na krinolínu změnil – návrat k antice a obliba košilových šatů z jemných materiálů ji odsunuly do pozadí. 

Zdroj: https://www.textilforum.cz/historie-a-moda/rokoko/damska-moda

Marie Antoinetta bez krinolíny v mušelínových šatech, portrét pochází z roku 1783 a je od Louise Elisabeth Vigee Le Brun.

Zdroj: https://snidanevparfumerii.wordpress.com/2015/10/11/black-jade-lubin-parfem-s-karmou-marie-antoinetty/

Až v módě druhého rokoka, neboli biedermeieru, v letech 1854–1868, krinolína opět ožila. Z tohoto období si připomeneme rakouskou královnu Sisi. Důraz na spodní polovinu těla později doplnil honzík, který se vytvaroval právě z krinolíny. 


Róby císařovny Sisi:

Zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10317930305-sisi/212381470020001/#&gid=1&pid=2

R. 1865 Zdroj: https://memories-of-time.blog.cz/0902/victorian-beauty-zenska-moda

Spodnička a šaty s turnýrou, neboli honzíkem:

Zdroj: https://sagaraa.blog.cz/1303/o-ako-o-premenach-krinoliny-klietka-pre-damy


Zdroj:: https://memories-of-time.blog.cz/0902/victorian-beauty-zenska-moda, 

https://s1112.photobucket.com/user/londynpodparou/media/Viktorianska%20Moda/saty_1874.jpg.html

Na počátku 20. století ženská móda už nijak nezvýrazňovala pozadí. Krinolína se objevila ještě v roce 1915 jako tzv. válečná, sešitá z obrovského množství látky a sahající po lýtka. Vydržela pouhé dva roky. Názor na ženskou krásu byl už zcela odlišný. Ovšem současná móda se k umírněné krinolíně vrací. Co na ni říkáte?


Zdroj: https://foto.dama.cz/foto.php?f=866847

 
 
 
Zdroj textu: https://www.novinky.cz/zena/styl/366692-krinolina-modni-doplnek-ktery-mohl-byt-i-nebezpecny.html