Jak vznikla kravata a jak ji vázat

04.02.2016 13:28

Historie moderní kravaty začíná v roce 1635, kdy do Paříže dorazili chorvatští vojáci podpořit krále Ludvíka XIII. Jejich tradiční oblečení zahrnovalo i barevný šátek, který měli uvázaný kolem krku. Šátky byly vyrobeny z různého materiálu. Kravaty se staly brzy součástí uniformy francouzské armády. Postupně ze slova „la Croate“ (Chorvat) vyvinulo slovo „la cravatte“, které se používá dodnes.

Přestože lze teoreticky vytvořit až 85 variant uvázání kravaty, nejběžnější jsou tyto:

 

Windsorský uzel
 

Windsorský uzel se jmenuje po svém zakladateli králi Edvardu VIII., vévodovi z Windsoru. Uzel tvoří tvar rovnostranného trojúhelníku a vypadá nejlépe v široce rozevřených límcích (taky se jim říká žralok). Na rozdíl od předchozích uvedených uzlů je opravdu velký a řadí se dokonce mezi největší. V porovnání se svým „menším bratrem“ Windsor Full vypadá podobně, ale přece jen je proporčně někde jinde.

 
 
Poloviční Windsor (Windsor Half)
 

K širším límečkům formálních košil pasuje uzel Windsor Half v symetrickém trojúhelníkovém tvaru. Je středně velký a oblíbený na sváteční příležitosti. Používejte u kravat z hrubšího materiálu nebo u těch užších.

 

 

Pratt (Shelby)

Méně častý přesto jednoduchý uzel Pratt je na první pohled pravidelnější a také elegantnější než Four in Hand. Používá se nejvíc u kravat se vzory z hrubšího materiálu a je vhodný pro užší límečky. Čím menší uzel, tím užší by měl být kravatový límec.

 
 
Four in Hand (Long)
 

Dneska je zkrátka nejběžnější a vypadá dobře na lehce formální jednobarevné kravatě z hrubšího materiálu. Na tenkých a jemných kravatách by uzel Four in Hand působil miniaturně, tak pozor na to.

 

 
 
Nyní se můžeme setkat s novými druhy uzlů, které dělají tlustou čáru za těmi obvyklými, řekněme trochu nudnými. Jak se vám líbí?
 
 
Eldredge
 

Eldredge je mladý uzel, který vynalezl v roce 2007 Jeffrey Eldredge. Jako jeden z mála uzlů využívá aktivně menší konec kravaty. Ve srovnání s Windsorem je širší a rozhodně komplikovanější. Nedoporučujeme vázat Eldredge u pruhovaných nebo vzorovaných kravat, uzel je sám o sobě dost výrazný a s pruhy by se mohl přebíjet.

 
 
 
Trinity
 

Trinity je určitě populárnější u nás v Evropě, kde vnímáme tento „trojuzel“ pozitivně například ve spojitosti s keltským triskelionem. Pokud se ovšem chystáte na jih USA, raději si uvažte jiný uzel, protože tvar Trinity v jihoamerickém prostředí spíše připomíná znak tamějších neonacistů – u nás se ale touto symbolikou nemusíme zabývat.

 
 
 
 
Zdroje: Wikipedia
 
           https://www.panskapasaz.cz/blog/pruvodce-kravatovymi-uzly/